MURATPAŞA BELEDİYESİ ÇOK AMAÇLI GÖSTERİ MERKEZİ

Antalya Muratpaşa Belediyesi Çok Amaçlı Gösteri Merkezi için hazırlanan öneri, ‘salt programatik fonksiyonlara cevap veren bir mimari kurgudan öte, Antalya ile yaşayan bir kent sahnesi olmalıdır’ fikri üzerinden şekillenmiştir.

 

Proje için verilen arazinin yakın çevresinde yoğunluklu olarak konut yapıları bulunmaktadır. Arazinin güneyinde ise bölgedeki konut yoğunluğuna nefes aldıran yeşil alan, halihazırda çocuk oyun alanı olarak kullanılmaktadır. ‘Kentliyi ve kenti oyuna katmak’ ana fikri ile şekillenen mimari yaklaşımda, parktan gelen kendiliğindenci yaya akışı şekillendirici olmuştur. Bu bağlamda, parka yönelim, kent sahnesi adı verdiğimiz bir açık hava amfisi ile desteklenmiştir. Parkın rutin kullanıcılarının alışageldiği üzere parkın ortasından geçen yaya yolu korunmuş ve bu yol bir rampa ile yapının sosyal (kafe) bölümüne ulaştırılmıştır. yüzünü parka dönen bu kent sahnesi / kent amfisi, kentlinin kullanımına açık kamusal bir alan olarak kurgulanmıştır. Amfinin yüzünü döndüğü noktada park, çocukları, güzel sanatlara ve bu sanatların mutfağına teşvik etmek amacıyla, bir sahne arkası olarak kurgulanmış ve bu alanda çocukların, gösterilerin sahne arkası ile ilgili atölye çalışmaları yapabilecekleri öngörülmüştür. Çocuklar için kurgulanan bu alanda sökülebilir strüktürlerle bir hacim tanımlanmıştır ve bu strüktür güneş kırıcı olarak çalışmaktadır.

Yapının batı yönündeki meydandan, bir saçak altından 0 kotunda ana giriş alınmıştır. Yapının en üst kotunda konumlandırılan çok amaçlı salon’un bir alt ara kotunda ise fuayesi yer alır. Kütlenin doğusunda, merkezde yangın holleri tesisat bölümleri ve ıslak hacimlerden oluşan sirkülasyon çekirdeği yer almaktadır. Yapının batı cephesine yerleştirilen güneş kırıcılar ile akşamüstü ışığının kontrol altına alınması sağlanmıştır. Gösteri Merkezi’ne gelen misafirlere ve kentlininin kullanımına açık olan otopark yapının ve parkın zemin kotunun altında çözülmüştür.

Konum:

Muratpaşa / Antalya

Tarih:

2015

Durum:

1. Aşama Yarışma Projesi

Program:

Kültür Yapısı

Kapsam:

Mimari Proje

Alan:

6.850 m2

İşveren:

Antalya Muratpaşa Belediyesi